Dřevěné hračky Haba – každý den nový příběh

Haba hračky

Jak rozvíjet jemnou motoriku dětí

Hra s hračkami není jen o zábavě. Děti díky ní poznávají svět, učí se a rozvíjejí své dovednosti. Na rozvoj jemné motoriky se nesmí zapomínat prakticky od narození. Právě uchopování předmětů a manipulace s nimi pomáhá školákům později s psaním a dalšími aktivitami. Kvalitní hračky na rozvoj dětské motoriky by měly být základem každého dětského pokoje.

Už malá miminka postupně lépe a lépe ovládají své prstíky a samy si s odstupem času vybírají způsob, jakým předměty uchopí a zase pustí. Jejich jemné svaly třeba cíleně rozvíjet. Jak jinak můžeme děti zaujmout, než hrou se zajímavou a netradiční hračkou? Je důležité je neustále motivovat v rozvoji i bez toho, aby si to uvědomovali.

Dřevěná stavebnice loď Haba
Uchopování hraček je skvělá aktivita na rozvoj jemné motoriky.

Hra je nejlepší učitel

Děti se nejvíce učí při hře, která je baví. Na to, aby jejich prstíky změkly, potřebují co nejjednodušší hračky. Kuličkové dráhy, dřevěné stavebnice či dřevěné kostky jsou ideálními edukačními dětskými hračkami. Děti se na první pohled jen hrají. Pravdou je, že získávají nové zkušenosti a díky barevnosti hraček rozvíjejí i svou kreativitu a fantazii.

Děti dřevěné hračky nejdříve chytají celou dlaní a postupně přicházejí na to, že existují různé jiné způsoby úchopu. Hra s dřevěnou stavebnicí stimuluje dětskou fantazii. Nejde už jen o mechanické ukládání kostek. Vytvářejí si pomocí stavebnic svůj vlastní nový svět. Totéž platí, i když si starší děti při hře zvolí dřevěný domeček. Díky figurkám a dřevěnému nábytku si staví své vlastní království.

Dětská hračka dřevěný vláček Haba
Děti potřebují na hru co nejjednodušší hračky, jen tak jejich prstíky dostatečně změknou a budou schopny jemných úkonů.

Učíme se každý den

Děti se učí nové věci každý jeden den. I každodenní činnosti jsou skvělým nástrojem na vzdělávání. První jídlo s vlastní lžící, čištění zubním kartáčkem či zavazování tkaniček – to vše jsou ideální aktivity na rozvoj jemné motoriky. Nechte děti provádět věci samostatně. Jsou zvědavé a chtějí všechno vyzkoušet. A právě při takových činnostech se učí věci s radostí a zejména aniž by si to uvědomovali. Občas ani netušíme, kolik radosti může přinést otevírání dvířek na nábytku.

Jemná motorika při pojídání
Každý den se dítě učí něco nového, aniž si to uvědomovalo.

Proč je rozvoj jemné motoriky důležitý?

Dobře zvládnutá jemná motorika dává dětem možnost nejen vyřešit složité úkoly vlastníma rukama. Ovlivňuje to i komplexní vývoj mozku, jejich psychiku, sociální dovednosti a sebevědomí. V každodenním životě ji potřebuje každý. Děti je třeba motivovat už v útlém předškolním věku. Tak jak se naučí chodit, musí na naučit i správně ovládat své ruce a prstíky. Jemná motorika se rozvíjí cíleně, protože není vrozená.

Zkusme odložit na chvíli tablety a vraťme se v čase k dřevěným hračkám. V posledních letech se ukazuje, že jemná motorika předškoláky se zhoršuje. Začněte už v útlém věku hrou s kvalitními dětskými hračkami. I bouchání a údery je jedním ze stádií rozvoje jemné motoriky. Následuje uchopování, umísťování a pouštění předmětů. Nezanedbávajme hru s našimi dětmi. Je to velmi důležitá aktivita, která zajišťuje jejich celkový rozvoj.

X